T. Harv Eker Bogaty albo biedny

Programowanie umysłu - myśli - uczucia - działania - wyniki


To jest chyba podstawa koncepcji T. Harva Ekera zawartej w książce Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie. Autor zaczyna od wybornego chwytu, polegającego na stwierdzeniu, że czytelnik nie powinien wierzyć ani w jedno słowo napisane w tej książce. Oczywiście intencją Ekera jest wyczulenie odbiorcy na niemożliwość bezpośredniego przenoszenia pewnych modeli zachowań z autora na czytelnika. Tu trzeba przejść własną drogę poprzez własne błędy.

Programowanie naszego umysłu rozpoczyna się bardzo wcześnie. Jesteśmy na różne sposoby modelowani przez rodziców i najbliższe otoczenie. Odbywa się na płaszczyźnie werbalnej, ale też uczuciowej i właśnie poprzez podświadome naśladowanie wzorców, czyli właśnie modelowanie.

W życiu dorosłym nie uświadamiamy sobie, że nasze myślenie zostało wcześniej zaprogramowane, a to myślenie z kolei determinuje uczucia, te zaś - jak wykazują liczne badania i eksperymenty - mają w wielu sytuacjach istotniejszy wpływ na decyzje i działania niż świadome myśli. I tak oto powstaje wynik, czyli rezultat tego całego procesu.

Ten schemat przenosi Eker na poziom naszych finansów i naszego stosunku do pieniędzy.
Newsletter Icon
Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi matury z języka polskiego. Przyciskając "Zapisuję się", akceptujesz naszą politykę prywatności
andreasl@poczta.onet.pl