Remigiusz Mróz Chyłka. Zaginięcie

Kodeks karny (artykuł 207), BMW X5, Sajenek i Sajenko (koło Augustowa)


Dobry kryminał może być znakomitym pretekstem do zadań edukacyjnych i może zmienić oblicze języka polskiego. Wiadomo, że polonista nie dysponuje nadmiarem czasu, ale biorąc pod uwagę możliwe do uzyskania efekty dydaktyczne w postaci namacalnego przyrostu umiejętności (myślenie skojarzeniowe, poszukiwanie rozwiązań, precyzyjne formułowanie myśli, grzebanie w różnych źródłach, ...) - to gra jest warta świeczki.

Zaginięcie trzyletniej dziewczynki z domu letniskowego zamożnych rodziców

Tak wygląda sytuacja wyjściowa powieści kryminalnej. Oczywiście nie zmuszamy uczniów do czytania całej książeki, ale założę się, że wielu uczniów sięgnie po nią z wielkim zainteresowaniem. Naszym celem niech będzie konstrukcja zadania opartego na wybranym fragmencie lub kilku fragmentach.

Artykuł 207. kodeksu karnego

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Joanna Chyłka to kontrowersyjna prawniczka, która potrafi dopiąć swego, nie przebierając ani w słowach, ani w ryzykownych działaniach, które mają doprowadzić do celu. Przyjrzenie się tej postaci, włączenie w tok lekcji kontekstu kodeksu karnego z przywołaniem konkretnych paragrafów, może stać się zalążkiem niezwykle ciekawej lekcji nie tylko z uczniami zainteresowanymi tematyką prawniczą.
Newsletter Icon
Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi matury z języka polskiego. Przyciskając "Zapisuję się", akceptujesz naszą politykę prywatności
andreasl@poczta.onet.pl